CALL POLAND
Calling Cards 1 cent per minute
CALL BACK from Poland 3.5 c/min
Main site
Polish
English
Articles, Issues
Newsletter
Calendar
News of Polonia
Organizations
Pictures
Links
Contact
SELENE - outstanding Polish classical label
Bulletin of SAN JOSE Polish parish
Polish Churches in the San Francisco Bay Area
Stores where Polish Deli products are available
East Bay bulletins

Polish American articles, issues

Interesting information about some current issues in the Polish American community

Czy Polonia jest chora?

Autor: Edgar Levin, San Francisco

Mieszkam w San Francisco. Obserwuję uważnie otoczenie od przynajmniej dziesięciu lat. Trochę czytam w Internecie o Polonii na całym świecie. Ostatnio zacząłem się zastanawiać, czy Polonia nie jest przypadkiem chora. Ponieważ nie zamierzam sobie uzurpować jedynie słusznego stanowiska, pytanie CZY? oraz NA CO? pozostaje otwarte. Piszę dlatego, że jestem zatroskany o los Polonii. Wszyscy wiemy, że w Polonii mogło by się dziać o wiele lepiej, że w sumie nie jest dobrze. Dalsze udawanie, że wszystko jest w jak najlepszym porządku może jedynie doprowadzić do pogłębienia kryzysu. Ten tekst jest moją próbą odpowiedzi na pytanie "dlaczego nie jest dobrze?".

Czy nie byłoby z pożytkiem dla Polonii i Polski gdyby wszystkie organizacje polonijne mogły skoncentrować się na wzajemnej współpracy, wpłynięciu na lokalne społeczności tak aby zwiększyć pozytywną widoczność Polaków na świecie, zadbaniu o dobre imię Polski oraz na wyszukiwaniu możliwości współpracy ekonomicznej, społecznej i kulturanej pomiędzy naszą Ojczyzną Polską a krajami osiedlenia? Pytanie, ktoś może powiedzieć, naiwne, ale trzeba je postawić i poszukać odpowiedzi dlaczego część Polonii koncentruje się na czymś zupełnie innym.

W wielu środowiskach polonijnych na całym świecie pojawiają się informacje o lokalnych konfliktach pomiedzy różnymi grupami. Nie mówię tu o różnicach zdań i cywilizowanym sposobie dochodzenia do modelu wspólnego działania. Różnice zdań są potrzebne. Są one motorem postępu, poszukiwania nowych rozwiązań w ciągle zmieniającym się świecie wokół nas. Gorzej, jeśli te różnice zdań przeradzają się w konflikty i znajdują finał w sądzie. Jest to bardzo kosztowne i tak naprawdę nie kładzie końca konfliktom. Czytałem o konfliktach w Kanadzie, Nowym Jorku, w Australii, a naocznie przyglądam się konfliktowi w San Francisco.

Dochodzę do wniosku, że siłą napędową tych konfliktów są pieniądze. W niektórych przypadkach jest to walka o bezposrednie korzyści finansowe z "działalności społecznej", a w innych pośrednie, na przykład w postaci bycia decydentem o przyznaniu społecznych pieniędzy (donacji, stypendium, wynagrodzenia) tej czy innej osobie albo organizacji. Staje się jasne, że osoba która zaznała pewnego przywileju, nie chce go stracić. A może jest tak, że osobami aktywnymi i nieprzejednanymi w tych konfliktach są osoby, które doznały takiego przywileju korzystania z dóbr społecznych wcześniej w swoim życiu? I tutaj pomocna byłaby lustracja. W mojej skromnej ocenie, jest wysoce prawdopodobne, że osoby korzystające z "systemu" za komuny w PRLu, są w większości tymi, którzy w różnoraki sposób, często trwoniąc pieniądze społeczne, bronią takiego status quo, które przynosi im korzyści do których się przyzwyczaili.

Do powyższego wniosku skłania mnie bezpośrednia obserwacja konfliktu w San Francisco. Aby nie być gołosłownym podam kilka faktów. Otóż konflikt w San Francisco rozgrywa się wokół Domu Polskiego. Dom ten powstał w roku 1926 z inicjatywy dwóch bratnich polonijnych organizacji ubezpieczeniowych. Studiując otrzymaną od Sekretarza Stanu Kalifornia kopię dokumentu założycielskiego, śmiem twierdzić, że przybytek ten był założony dla wszystkich Polaków. Dom zakupiony przez naszych przodków miał na celu służyć całej społeczności oraz cała społeczność miała za niego odpowiadać. Obecnie, nie dość że wyrzucono z jego progów katolicką organizację ubezpieczeniową (jedną z tych które zakładały Dom Polski), to również podmieniono prawowite Kółko Literacko Dramatyczne (co łatwo sprawdzić na stronach internetowych Sekretarza Stanu Kalifornia). We wszystkich tych działaniach przewija się to samo nazwisko, osoby która przyznała się do długoletniego członkostwa w partii komunistycznej, a to członkostwo zwykle wiązało się z wieloma przywilejami społecznymi i ekonomicznymi. Pikanterii tej sytuacji dodaje fakt, że w dokumentach założycielskich nie ma żadnego prawnego zabezpieczenia, aby majątek (obecnie [2007] wartości ok. 3 mln dolarów) nie przeszedł na inne cele, niekoniecznie społeczne.

Ludzie widzą te nieprawidłowości i odsuwają się jak najdalej od Polonii. Polonia jest chora. Najwyższy czas to zmienić. Tylko kto ma to zrobić i jak, skoro w wielu środowiskach ludzie korzystający materialnie z systemu komunistycznego a teraz polonijnego, tak się zorganizowali, że wygrywają w "demokratycznych" wyborach. Dlatego "demokratycznych" bo poprzez odpowiednie działanie bardzo łatwo zniechęcić ogół Polonii i otoczyć się swoimi zwolennikami. Służą temu ciągle podsycane kłótnie. Ludzie nie rozumiejąc powodów tych kłótni – odchodzą, a pozostają starzy znajomi. Można jednocześnie przypodobać się innym osobom odpowiednim rozdzieleniem stypendiów czy tytułów (wiceprezesów, kobiety roku, mężczczyzny roku, itp.). Łatwo wtedy wygrać wybory skoro na przykład na zebranie w San Francisco przychodzi dwadzieścia kilka osób. Jedyna droga do naprawy to włączenie się mediów do rzetelnej debaty nad postawieniem diagnozy i pokazanie Polonii nadziei wyleczenia z choroby.

Edgar Levin
San Francisco

2014

Apel Do Polonii - luty 2014

2013

Happy New Year!!!

2012

We realize that this area needs to be updated. There are few articles waiting to be published. We have limited resources. We work as community volunteers. If you think you could help to publish local articles here please use the menu tab "Contact". Thank you.

2011

Cinequest 2011 - San Jose, California

2010

Searching for Chopin

2009

Golden Gate Park Polish Festival

2008

Co nowego w Kongresie Polonii - marzec 2008?
Przed świętami wielkanocnymi w Kalifornii (3/2008)
Niezapomniany koncert


2007

Dokad Zmierzasz Polsko? (10/2007)
President Kaczynski in California - photos (7/2007)
Prezydent Kaczynski w Kalifornii - impresje z San Francisco (7/2007)
IPN historian about Polonia infiltraded by communist agents - interview by Lucja Sliwa with S.Cenckiewicz (7/2007)
Niezwykla okazja (7/2007)
The First Report (6/2007)
Zmiana warty w Kalifornii (5/2007)
Czy Polonia jest chora? (5/2007)
Polonia bez agentów (4/2007)

2006

Krajobraz po wojnie (12/2006)
Creating a democracy in Poland: A Farce or a National Drama? (11/2006)
Obchody Święta Niepodległości w San Francisco (11/2006)
NEW YORK REMEMBERS POLAND'S "FORGOTTEN UPRISING" OF 1944 (7/2006)
Jak duża jest Polonia w San Francisco Bay Area? (1/2006)

2005

Lista nieustannie dementowana (3/2005)
The Federal Government announces new much faster procedure for obtaining a green card through work sponsors (1/2005)

2004

Polish Catholics recall their pain at Auschwitz, Hitler's women guards just as cruel as SS-men (11/2004)
Sharing The Polish Heritage in San Jose (9/2004)
Expectations of Payback (2/2004)
The family gift (1/2004)
Poland America's most loyal ally (1/2004)
Auschwitz Survivor: Too little known about Holocaust's Christian Victims (1/2004)
Honorary Consul for government of Poland appointed (1/2004)
Legislative agenda of the Polish American Congress (1/2004)

2003

Drivers licences for undocumented immigrants in California (11/2003)
On the anniversary of The Warsaw Uprising (08/2003)
How to obtain a professional VISA (H-1B) (03/2003)

2002

Merry Christmas and Happy Holidays + year end events (12/2002)
A Whistle-stop tour of Poland (12/2002)
Polish History at Loyola Marymount University in LA (12/2002)
Northern CA PAC on Poland and UE (11/2002)
Stan Kawczynski helping Polonia on AB2003 (07/2002)
California Holocaust Education Act 2003 (07/2002)
Przemowienie Moskala w Senacie RP (in polish) (06/2002)
Moskal speaks in The Polish Senate (06/2002)
PAC Committee Reacts to "Enigma" Movie (06/2002)
Divide and conquer (04/2002)
SF chronicle about Polish customs (04/2002)
Who is trying to divide Polonia? (02/2002)

1999

Making a Difference: A Conversation with Edmund Lewandowski

1998

Convention to Stop Hate-Mongering

design by M.Wilkolaski