Strona glowna
Polski
Angielski
Artykuly
Newsletter
Kalendarz
Linki
Polska Rzymsko-Katolicka Misja Pastoralna p.w. Sw. Brata Alberta
Biuletyny East Bay

Newsletter

Wydanie z 30 września 2005

W tym numerze:

1. Kalendarz wydarzeń polskich
2. Polskie Wybory Parlamentarne, miejsce do głosowania w San Jose
3. Komisarz Polish National Alliance apeluje do ludzi o oczyszczenie swoich nazwisk
4. Polak ponownym zwyciezcą Światowych Zawodów w Programowaniu Komputerowym!!!!!
5. Znakomita oferta pracy dla osoby mówiącej po polsku
6. Prośba o pomoc
7. Przeszukiwanie polskich stron internetowych

All newsletters

1. Kalendarz wydarzen polskich

2 PAŹDZIERNIKA, Niedziela, San Francisco
DOZYNKI - POLSKIE ŻNIWA - 2005
11:00 rano - Msza dożynkowa w Kościele Narodzenia Chrystusa, 240 Fell Street, San Francisco
12:30 - 17:30 - Otwarte drzwi Domu Polskiego
14:00 - Łowiczanie - występ przedstawiający świętowanie tradycyjnych zbiorów plonów, "Dożynek", w Klubie Polskim. Sponsorami są: Łowiczanie oraz Lodge 7 Polish National Alliance. Ludowe zwyczaje dożynkowe, tańce ludowe oraz domowe polskie potrawy.
Wstęp $5; program i muzyka taneczna (dostępny bar oraz polskie jedzenie). Wstęp dzieci bezpłatny.
Dodatkowe informacje dostępne są pod numerem telefonu 1-415-285-4336
Adres Klubu Polskiego: San Francisco, 3040 22nd Street at Shotwell


14 PAŹDZIERNIKA 2005, Piątek, San Jose
7:30 wieczorem (19:30) MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI UZDROWIEŃ (po polsku).
Bóg, który jest w pełni obecny w Eucharystii, pragnie uzdrowić każdego z nas z naszych dolegliwości - tak ciała jak i duszy. Zapraszamy wszystkich!
Kościół Świętego Brata Alberta, San Jose, 10250 Clayton Road.
Dodatkowe informacje dostępne są pod numerem: 1-408-251-8490


23 PAŹDZIERNIKA 2005, Niedziela, San Jose
Po Mszy Świętej o godzinie 10:30 - Spotkanie z Danutą Zamojską, autorka książki „Wydarte wspomnienia” („Torn out memories”).
Jest ona emerytowanym profesorem języków słowiańskich i podzieli się swoimi doświadczeniami z czasów wojny, w szczególności wspomnieniami Powstania Warszawskiego z 1944 roku. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich.
Kościół Św. Brata ALberta, San Jose, 10250 Clayton Road
Dodatkowe informacje: 1-408-251-8490


5 LISTOPADA 2005, Sobota, Pleasant Hill (East Bay)
19:00 - 1:00 nad ranem - BAR BARBÓRKOWY
PLEASANT HILL RECREATION CENTER, 320 CIVIC DRIVE, PLEASANT HILL, CA 94521
W CENIE BILETU BUFFET I OBIAD; UBIÓR: FORMALNY
Atrakcje wieczoru: Występ Łowiczan - Polskiej Grupy Tańca Ludowego, Loteria oraz Cicha Licytacja (Silent Auction).
Bilety: $45 zakupione z wyprzedzeniem, $50 w dniu balu przy wejściu. Całkowity dochód przeznaczony będzie na rzecz Szkoły Języka Polskiego imienia Jana Pawła II.
W celu uzyskania dodatkowych informacji i/lub zakupu biletów prosimy o kontakt: 1-510-531-7456, lub emailowo: wejherowo@earthlink.net
Czeki powinny byc wystawione na: PAEC mail to: Jacek Wagner, 5962 Chelton Dr, Oakland, CA 94611


KOMITET EDUKACJI POLSKO-AMERYKAŃSKIEJ W SAN FRANCISCO


5 LISTOPADA 2005, Sobota, Union City (East Bay)
Bal zorganizowany przez Fundacje Przyjaciół Jana Pawła II
Sala parafialna Kościoła Polskiego, 3880 Smith St., Union City, CA
Cicha Licytacja: dwa srebrne medale wyemitowane z okazji 25-tej rocznicy Pontyfikatu, zestaw znaczków wydanych na tę samą okazję oraz wiele innych przedmiotów.
Bilety wstępu w cenie $25 na pokrycie muzyki i szampana - 1-510-538-5399
Potrawy dostępne będą do godziny 1:00 nad ranem

2. Polskie Wybory Parlamentarne, miejsce do głosowania w San Jose

Wybory odbędą się w sobotę, 8 października 2005 roku w polskiej Sali Parafialnej w San Jose. Aby wziąć udział trzeba być obywatelem Polski posiadającym ważny polski paszport. Dodatkowe informacje dostepne są pod adresem: http://www.polishconsulatela.com/Polish/wybory_2005.htm

3. Komisarz Polish National Alliance apeluje do ludzi o oczyszczenie swoich nazwisk

PO POLSKU:
http://groups.yahoo.com/group/PoloniaSF-Forum/message/79

W celu oczyszczenia swojego nazwiska jedyne co trzeba zrobić, to wysłać prostą wiadomość e-mailową do Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) z prośbą o wydanie odpowiedniego certyfikatu.
E-mail powinien zawierać następujące dane osobowe:
- imię i nazwisko
- datę i miejsce urodzenia
- imiona rodziców wraz z nazwiskiem panieńskim matki
Adres e-mailowy IPN to: o.warszawa@ipn.gov.pl

Uzyskany certyfikat poświadcza, że ktoś "był" lub "nie był" tajnym agentem służb komunistycznych. Cały process zajmuje trzy tygodnie.
Na początku sierpnia 2005 roku Komisarz PNA zasugerowała, że rzekomo moje imię, Sławomir Lewandowski, znajduje się na liście tajnych agentów ery komunistycznej. Sławomir to moje drugie imię. Jak pani Komisarz PNA Regionu Południowej Kalifornii zdobyła informację o moim drugim imieniu nadal pozostaje tajemnicą. Oto moja odpowiedź na te zarzuty:

======== POCZĄTEK =======

List otwarty do Komisarza PNA,
Pani Elżbiety Rudzińskiej

San Francisco, 30 sierpnia 2005

Szanowna Pani,

Wyrażam specjalne podziękowanie dla Pani w ten szczególny sposób, tego listu otwartego, w podzięce dla Pani za to, że to Pani zaangażowała się osobiście w ideę wyjaśniania komunistycznej i esbeckiej przeszłości działaczy polonijnych, których nazwiska znajdują się na liście IPN, zwanej również listą Wildsteina.
Dobrze się stało, że Pani wnikliwość analizy tej listy wzbudziła wątpliwości co do mojej osoby, ponieważ ja sam nigdy bym nie pomyślał, aby zwrócić się do IPN o stosowne zaświadczenie tylko dlatego, że na liście IPN widnieje Sławomir Lewandowski. Natychmiast po otrzymaniu informacji o Pani wątpliwościach, poczyniłem starania o uzyskanie zaświadczenia z IPN. Okazało się, że procedura jest banalnie prosta i jest bardzo szybka. Nie potrzeba nawet pośrednictwa konsulatu. Wszystko trwa mniej niż 3 tygodnie. Jestem już w posiadaniu stosownego zaświadczenia, stwierdzającego, że ja nie mam nic wspólnego ze Sławomirem Lewandowskim, którego nazwisko widnieje na liście esbeckich agentów w IPN. Mam nadzieję, że spotkamy się na nadchodzącym Zjeździe Polonii w Arizonie i będę miał okazję zaprezentować Pani to tak bardzo ważne dla Pani zaświadczenie z IPNu.
Mam nadzieję, że teraz Pani wyrazi wątpliwości w stosunku do innych osób z tej listy, a szczególnie do tych, którzy piastują czołowe stanowiska w Polonii. Jeśli można nieśmiało zasugerować zainteresowanie osobami, które zrobiły błyskotliwą karierę w Polonii, m.in. Waldemar Głodek, Prezes Domu Polskiego w San Francisco, również jak Pani, komisarz PNA, a co ważniejsze, delegat na Zjazd Dyrektorów Krajowych Kongresu Polonii Amerykańskiej [KPA], i również wiceprezes KPA oraz Antoni Żukowski, Prezes oddziału KPA na Północną Kalifornię. Wspaniale, że mamy takich fantastycznych działaczy, ale tak jak Pani zadbała o moją reputację, tak należy zadbać o reputację innych. Polonia powinna wiedzieć, czy we władzach Polonii, a szczególnie KPA, które walczyło przez 50 lat z komuną w PRLu, są osoby z esbecką i komunistyczną przeszłością. Dopiero wówczas Polonia będzie mogła świadomie głosować, lub nie, na poszczególne osoby. To dobrze, że Pani, jako znana działaczka polonijna, zasłużony pedagog polonijny, zainicjowała tak ważny temat.

Łączę serdeczne pozdrowienia,

Do zobaczenia na Zjeździe Polonii w Scottsdale, AZ
Edmund Sławomir Lewandowski
www.PoloniaSF.org

======== KONIEC ========

W lutym 2005 roku grupa Polaków amerykańskiego pochodzenia zasugerowała, że Waldemar Głodek z San Francisco oraz Antoni Żukowski z San Jose powinni oczyścić swoje nazwiska. Obydwa imiona znajdują się na liście tajnych współpracówników komunistycznych, tak zwanej Liście Wildsteina. Od lutego nie stało sie nic. Jak Państwo widzą, ja potraktowałem sprawę na serio i kiedy ktoś wskazał zbieżność mojego imienia i nazwiska na liście tajnych agentów, natychmiast oczyściłem swoje imię. Po trzech tygodniach uzyskałem ceryfikat poświadczający, że nigdy nie współpracowałem z tajnymi służbami. Wszystko czego trzeba dokonać, to wysłać e-mail do IPN an adres: o.warszawa@ipn.gov.pl

4. Polak ponownym zwyciezcą Światowych Zawodów w Programowaniu Komputerowym!!!!!

Hurra!!!

Dzięki Clayowi możemy wszyscy cieszyć się tą ważną wiadomością:
Dziękujemy, Clay,

--------(oryginalna wiadomość)----------

Drodzy przyjaciele,
Podobnie jak w kilku poprzednich światowych konkursach programowania komputerowego, sponsorowanych przez takie amerykańskie uczelnie jak Baylor, IBM, czy Microsoft, tak i w tym roku jego zwycięzcą został Polak. Ostatni konkurs sponsorowany był przez Google. http://www.google.com/intl/en/press/pressrel/codejamwinners_2005.html
Wyjątkowe zdolności kulturalne oraz jakość edukacji nastawiona na kompleksowe rozwiązywanie problemów nie są już dla nikogo w Polsce tajemnicą. Intel, IBM, Samsung, Motorola, Nokia, Lucent i inni rozwijają w szybkim tempie swoje centra inżynierskie w Polsce. Pomimo tego, że większość zleceń nadal wędruje do Indii czy Chin, Polska przyciąga coraz więcej innowacyjnych, wysokiej rangi projektów.
Gratululacje dla Pana Marka Cygana

Z powazaniem,
Clay

5. Znakomita oferta pracy dla osoby mówiącej po polsku

Ulokowana w San Jose firma eBay zwróciła sie do www.PoloniaSF.org o ogłoszenie tej znakomitej oferty pracy dla osoby mówiącej po polsku. Miejsce pracy to siedziba firmy w San Jose, CA przy Hamilton & Bascom

Prosimy o poinformowanie swoich znajomych o tej wspaniałej możliwości. Opis oferty: http://www.poloniasf.org/english/adv-no1.html

6. Prośba o pomoc

-----Wiadomość Oryginalna-----

Od: Polish News
Subject: Chiropraktyk (Kręglarz)...

Mam nadzieje, że możecie mi Państwo pomóc…

Mój drogi przyjaciel mieszkający w okolicach San Francisco uległ wypadkowi samochodowemu i poszukuje chiropraktyka.

Potrzebuje kogoś z ekspertyzą w tej dziedzinie.
Proszę o jak najszybszy kontakt, jeśli mogą Państwo kogoś polecić.

Marty

-----Koniec-----

Edmund
Czy znasz kogoś kto mógłby pomóc w tej kwestii? Pan Marty Cepielik jest bardzo związany z Polonią, poznałam go na zjeździe Nauczycieli Polonijnych w Buffalo, NY

Dziekuję,
Danusia

7. Przeszukiwanie polskich stron internetowych

San Francisco Story w informacjach polonijnych (różne zdjęcia):
http://www.polishnews.com/text/muzyka/rosiewicz_sf.html
http://www.ny.pl/index.php?o=news/kolart/9/16376
http://polonia.pap.net.pl/2005/09/20050919084031.html
http://www.wirtualnapolonia.com/usa/teksty.asp?TekstID=9575

Cos poważniejszego do poczytania PO POLSKU: http://www.polonica.net/OcalicPolskosc1.htm

Cos lżejszego, podziękowanie dla prenumeratora za miłe porównanie:
Jeden z prenumeratorow pomyślał, że ostatnie zdjęcie należy do mnie.
I rzeczywiście, moje przezwisko to KOTEK:
http://www.sscc.republika.pl/ekipa/ekipa.htm

Tlumaczenie:
Malgorzata M. Olszowka
/773/ 727-2603
malgoska@gmx.net

biezacy

Archiwum

2004-05-17 2005-06-24 2005-10-20 2006-01-23
2005-04-07 2005-08-10 2005-11-05 2006-02-23
2005-06-10 2005-08-23 2005-11-12 2006-03-21
2005-06-18 2005-09-30 2005-11-23 2006-03-31
2006-04-06 2006-10-11 2007-08-03
2006-07-09 2007-01-12 2007-11-16
2006-09-08 2007-02-23 2008-01-24
2006-10-06 2007-07-11 2008-03-06

design by Mariusz Wilkolaski
Copyright 1995-2004, Edmund Lewandowski